Віруси, бактерії (фаги) та їх практичне значення


Дисциплина:Биология
Вид работы:реферат
Язык работы:украинский
Объем:8
Год выполнения:2007
Размер:0.47 KB
РЕФЕРАТ
на тему:
Віруси, бактерії (фаги) та їх практичне значення
ПЛАН
1. Поняття про віруси, їх ознаки та практичне значення
2. Природа фагів, бактерій та їх застосування на практиці
Список використаної літератури
***
1. Поняття про віруси, їх ознаки та практичне значення
Віруси не можуть самостійно поширюватись у природі. Допомагають їм у цьому насамперед комахи-переносники (віроформні комахи). Фітопатогенні віруси найчастіше переносять по¬пелиці, трипси, цикади, кліщі й деякі листогризучі комахи. Наприк¬лад, відомо понад 200 видів попелиць — переносників 160 видів вірусів.
Розрізняють два способи перенесення вірусів комахами: меха¬нічний і біологічний. При першому способі в ротовий апарат комахи під час живлення разом з поживними речовинами з клітин листя потрапляють і віруси, які вона переносить на здорові рослини. Біологічний спосіб дещо складніший. Після того як вірус через ротовий апарат потрапив до організму комахи, він проходить там інкубаційний період, розмножується і лише після цього комаха протягом тривалого часу може заражати здорові рослини.
Для багатьох вірусів рослин характерний ґрунтовий спосіб поширення, їх поширюють нематоди, які пошкоджують кореневі си¬стеми хворих і здорових рослин, а також гриби. Наприклад, гриб ольпідій капустяний може поширювати вірус некрозу тютюну за до¬помогою своїх зооспор. Чимало вірусів передається насінням, буль¬бами, коренями, цибулинами тощо. Виявлено також, що біля 50 вірусів можуть переноситись повитицею, коли цей бур'ян-паразит перекидається з хворої рослини на здорову. Слід додати, що сама людина сприяє поширенню багатьох вірусів. Це відбувається під час проведення різноманітних агротехнічних заходів: щепленні та об¬різуванні дерев, пікіруванні розсади, пасинкуванні рослин тощо, ко¬ли сік з випадково поранених хворих рослин потрапляє на руки, одяг або знаряддя праці робітників і переноситься у такий спосіб на пора¬нені здорові рослини. Нарешті, віруси звичайної мозаїки квасолі та мозаїки в'яза можуть поширюватись разом з пилком.